Başınıza MADDİ HASARLI istenmeyen bir trafik kazası geldiğinde yapmanız gerekenler;

1. Mutlaka olay yeri foroğrafları çekin

2. Kaza da karşı taraf var ise Matbu kaza tutanağını veya sitemizden Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz Mobil kaza tutanağını tanzim edin.

3. Kaza Tutanağını tanzim ederken karşı tarafın Araç sahibi ve sürücü bilgileri ile kendi aracınızın araç sahibi ve sürücü bilgilerinin doğru ve okunaklı bir şekilde yazılmış olmasına dikkat edin.

4. Kaza tutanağını tanzim ederken en çok dikkat edilmesi gereken Hususlardan biri Çizilecek olan KAZA KROKİSİDİR.

5. Kaza Krokisi çizilirken araçların geliş ve gidiş yönlerini oklarla belli edin,araçlar caddede mi yoksa sokaktamı,yerde bulunan yol çizgileri Düz çizgimi Kesik çizgimi,Araçların geldiği veya durduğu yerlerde Tabela işaretleri varmı, Kaza yerinde kazayı etkileyen başka Araçlar veya cisimler varmı,varsa bunlara çok dikkat edin ve mutlaka kaza krokisinde belirtin.

6. Kazanın olduğu yerde işyerlerine ait güvenlik kameraları var ise ve Eğer almanız mümkünse kaza anını gösteren anın kamera görüntülerini alın.

7. Kaza Tutanağında Sürücülerin kazanın nasıl olduğunu anlattığı GÖRÜŞ kısmını mutlaka kendiniz doldurun ve ıslak imzanızı atın ve karşı taraftan da ıslak imza alın.
GÖRÜŞ kısmı da KROKİ kadar önemlidir.Bu yüzden Krokide belirtilen Dikkat edilmesi gereken kısımlara GÖRÜŞ kısmında da yazılı olarak yer verin ve dikkatli olun.
Mevcut kaza tutanaklarında GÖRÜŞ kısmı çok küçük olduğu için yeterli açıklama yazılamıyor,UNUTMAYIN !Eğer bu kısım açıklamanıza yetmez ise her 2 sürücü imzalamak kaydıyla AYRI BİR DÜZ BEYAZ KAĞIDA GÖRÜŞ KISMINI devam ettirebilirsiniz.

8. Kaza tutanağının ıslak imzalı bir nüshasını ve Karşı tarafın EHLİYET,RUHSAT VE TRAFİK SİGORTA POLİÇESİNİN fotokopisini alın veya Fotokopi çekme imkanı yoksa CEP TELEFONUNUZ ile bu belgelerin fotoğraflarını çekin.

9. Mutlaka,Aracınızı sigortalattığınız SİGORTA ACENTESİNİ arayarak bilgi alış verişinde bulunun.

UNUTMAYIN!....
KAZA ASLA İSTENMEYEN BİR ŞEYDİR, HER ZAMAN TECRÜBE EDİLEBİLECEĞİNİZ VE BAŞINIZA GELEBİLECEK BİR ŞEY DEĞİLDİR,BU İSTENMEYEN DURUM BAŞINIZA GELDİĞİNDE SİZE EN LAZIM OLAN İSE UZMAN BİR DANIŞMANDIR, BU YÜZDEN POLİÇENİZİ TANZİM ETTİRECEĞİNİZ ACENTE, 7/24 ULAŞABİLECEĞİNİZ VE DOĞRU BİLGİ ALABİLECEĞİNİZ UZMAN BİR KİŞİ OLMALIDIR.

KAZADAN, BELADAN, AFETDEN, MÜSİBETDEN UZAK. HAYIRLI, SAĞLIKLI,SIHHATLİ, BOL BEREKETLİ GÜNLERİNİZ OLSUN.