KUSUR ORANI İŞLEMLERİ NASIL YÜRÜMEKTEDİR?

1. Araç tamir servisine götürülünce servis tarafından sigorta şirketi aranır.

2. Sigorta şirketi eksper görevlendirir.

3. Eksper aracın olduğu tamir servisine gelerek aracı görür ve kaza tutanağını,evrakları ve kaza anında çekilen fotoğrafları teslim alır.

4. Eksper kaza tutanağı ve kaza fotoğraflarını www.sbm.org.tr adresine yükler.

5. SBM sistemi otomatik olarak her iki aracın sigorta şirketlerine uyarı mesajı gönderir.

6. Her iki tarafın sigorta şirketleri en geç 3 gün içerisinde kendi aralarında görüş birliğine varır ve kusur oranı www.sbm.org.tr sisteminde görünür.

7. Burada dikkat edilmesi gereken 2 husus var.

     a) SBM sisteminde kusur oranları belli olduğu takdirde en geç 2 gün içerisinde kusur oranına itiraz edilebileceği unutulmamalıdır.2 günlük itiraz süresi geçirilirse itiraz sadece TRAFİK MAHKEMELERİNE yapılabilmektedir.

     b) Kaza tutanağı yeni uygulama ile akıllı cep telefonlarına sitemizden MOBİL uygulama indirilerek de tanzim edilebilmektedir.Eğer kaza tutanağı bu uygulama ile düzenlenirse,anında SBM sistemine bilgiler girilmiş olmakta ve eksperin sisteme bilgileri girmesine gerek kalmadan sistem 1 gün içerisinde kusur oranını belli etmektedir.

     c) Dolayısıyla kaza tutanağı MOBİL uygulama ile tutulursa hemen ertesi gün SBM sistemi kontrol edilmeli ve 2 günlük itiraz süresi geçirilmemelidir.

8. SBM sisteminde eğer en geç 3 gün içerisinde her iki tarafın sigorta şirketi kusur oranında anlaşamazsa SBM sistemi otomatikman kusur oranını belirleme işlemini TRAMER KOMİSYONU na devir eder.

9. TRAMER KOMİSYONU da en geç 7 gün içerisinde kusur oranını belli eder.

10. TRAMER KOMİSYONUNUN vereceği karar kesin karardır,kesinlikle itiraz kabul edilmez,itiraz sadece TARFİK MAHKEMESİNE yapılabilir.

11. Kusur oranları belirlenirken https://www.sbm.org.tr/tr/Sayfalar/KazaTespitTutanagi.aspx adresinde bulunan sayfada İLGİLİ ÖRNEKLER kısmı ve KAZA SENARYOLARI bölümünde yer alan KAZA SENARYOLARI kullanılmaktadır.

12. Anlaşmalı tutanaklarda kusur oranları Trafik Polislerinin tuttuğu tutanaklardan farklı şekilde değerlendirilmektedir.Trafik polisinin tuttuğu kaza tutanaklarında kusur oranı ASLİ KUSUR ve TALİ KUSUR olarak verilmekte ve %25 bir sürücüye %75 bir sürücüye kusur oranı verilebilmektedir.

13. Anlaşmalı tutanaklarda ise kusur oranları sadece %0,%50-%50 veya %100 olarak verilebilmektedir.

14. %50-%50 bir kusur oranı verilirse her iki tarafta birbirlerinin Trafik sigortalarından araçlarında oluşan hasarın YARISINI(%50) alabilir,kalan yarısını cebinden kendisi karşılamak zorundadır.